Karavan Alırken Ön Bilgiler

1KARAVAN ALIRKEN…

Karavan almak istiyorsunuz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz öyle mi? O zaman yamacıma gelin bakayım…

–          İlk önce çekme karavan mı yoksa motokaravan mı istiyorsun? Ona karar ver.

ÇEKME KARAVANA KARAR VERDİYSEN :

–          Çekme karavan için bir binek arabaya ihtiyacın var. Binek arabanın markası çok önemli değil. 4 – 4,5 metrelik bir çekme karavanı, 1600 motor dizel bir araba çekebilir. Lakin benzinli ise tork farkından dolayı zorlanır.

–          Çekme karavanın içinde eşyalarınızı tam sabitlemeniz gerekiyor. Sizin kampınız gideceğiniz yerde başlayacak. Yolda açık kalmış bir dolabın kapağından düşenleri, park ettiğiniz yerde görebileceksiniz. İhtiyaç molalarında araçtan inmeniz gerekecek.

–          Karavanlarda tuvalet temizliği düşünüldüğü gibi değildir. Çok rahatlıkla bulabildiğiniz kimyasal maddeler var. Tuvaletlerin kaseti var. Bu kaseti klozetin altında kalan bir küçük depo olarak düşünün. Kasete 1 çay bardağı kimyasalı döktüğünüzde, tüm maddeyi sıvı haline getirip kokuyu hapsediyor. Herhangi bir molada, umumi bir tuvalete kaseti boşaltabiliyorsunuz. Kaset dediğim, tutma yerine ve etrafına bakteri temas etmeyen, içi görünmeyen temiz bir bidon olarak düşünün. (Düzenli boşaltma yapmayı unutmayın, biz bir kere taşırdık. Gerçekten ihmal etmek istemezsiniz.) Bu tuvalet işi her iki karavanda da aynıdır.

–          Çekme karavanı kamp yapacağınız yere yerleştirip, çeken aracınızla özgürce gezebilirsiniz. Gittiğiniz yerlerdeki kıyıda köşede kalmış ilginç ve tarihi yerlere girebilirsiniz. Dışarı da tavsiye edilen yöresel yemekleri yiyebilir akşam kamp yerine dönebilirsiniz.

–          Çekme karavanlarda 80km/saat hızı geçmemeniz gerekiyor. Tecrübeli kişilerden öğrendiğime göre manevrası güç oluyormuş. Biraz ustalık istiyor.

–          Gelelim vergi mevzuatına… Çekme karavanda ağırlığa göre herhangi bir vergi ödemesi yoktur. 750kg ağırlığına kadar araç ruhsatı veya muayenesi de yoktur. Çekmek için kullanılan aracın plakası ve B sınıfı ehliyet gereklidir. 750kg ağırlığını geçerse karavanın tescil edilmesi gerekiyor. Yani ruhsat alınıyor. Çeken araçtan ayrı bir plakası oluyor. Yıllık vergisi yok. 2 yılda bir muayene yaptırmanız gerekiyor. B sınıfı ehliyete ek olarak sınava girip römork çekebilir ibaresi koydurmalısınız ya da D sınıfı ehliyetiniz olmalı.

MOTOKARAVAN ALMAYA KARAR VERDİYSEN :

–          Motokaravan için başka bir araca gerek yok diye düşünebilirsiniz. Kamp yapacağınız yere yerleştikten sonra eksik bir şey olduğunu fark edip markete gitmeniz gerekebilir. Bunun için aracın arkasında bir bisiklet ya da motosiklet bulundurmakta fayda var. Motokaravanınız 4 çeker değilse araziye çıkma durumunuz zorlaşıyor. Yokuşlarda zorlanmamak için aracın arka yapısı hafif olmalı. Diyelim ki sıfırdan karavan yaptırıyorsunuz ya da yapıyorsunuz. Ben masiften yapayım, en iyisi olsun demeyin. Ev gibi düşünmeyin. Karavan içi mobilyaların ve diğer gereçlerin hafif malzemeden yapılması gerekiyor. Hafif malzeme ile yapılmış karavan size yokuşlarda tırmanma kolaylığı sağlar. Yakıt tüketiminizi çoğaltmaz. Bu karavanda da sabitleme önemli tabii ki, fakat insanlık hali unuttunuz. Daha ilk sokağı dönmeden yere düşenlerden anlayacaksınız neyi sabitlemeyi unuttuğunuzu. Motokaravanda kampınız kontağı çevirir çevirmez başlar.

–          Arka koltukta sıkılan çocuk olmuyor. Çocuğunuz benimki gibi hareketli ise aracın içinde rahat ediyor. Soğuk içeceğinizi, sandviçinizi buzdolabından hemen alabiliyorsunuz. Sıcak içecek maalesef olmaz. “Canım sen arabayı kullan ben hemen iki orta kahve yapayım.” gibi bir durum karavanda söz konusu değil. Tuvalet molaları için yolun sağında uygun yerlerde durabiliyorsunuz. Arabadan çıkmadan ihtiyaçlar giderilebiliyor.

–          Motokaravanda kamp yerine gidene kadar gezeceğiniz yere gitmek zorundasınız. İşin açıkçası bizim işimize böyle geliyor. Kamp yapacağımız alana yerleşip sabitlediğimiz her şeyi serbest bıraktıktan sonra tekrar toparlanıp yolculuğa hazırlanmak zulüm oluyor ve tavsiye edilen yeri bu sebepten göremiyoruz. Yemekleri biz yapıyoruz. Diyelim ki salata yapacaksınız ve  limon almayı unuttunuz, o salata limonsuz yeniliyor.

–          Motokaravanda yol kurallarına göre hız yapabiliyorsunuz. Sürüşünde çok zorluğu yok. Minibüs gibi büyük araç kullanma tecrübeniz varsa sizin için daha kolay. Eğer bugüne kadar benim gibi yalnızca binek araba kullandıysanız, motokaravanı sağa sola dönüşlerde geniş açıdan almanız gerekiyor.

–          2017 Motorlu Taşıtlar Vergi mevzuatına göre Motokaravanın yıllık vergisi şu şekilde hesaplanıyor:

 

  • Aracınız 1 – 6 yaş aralığında ve motor gücü

0 – 1900 arası ise 1035TL

1901 – 25000 arası ise 1565 TL

 

  • Aracınız 7 – 15 yaş aralığında ve motor gücü

0 – 1900 arası ise 646 TL

1901 – 25000 arası ise 1035 TL

 

  • Aracınız 16 – 99 yaş aralığında ve motor gücü

0 – 1900 arası ise 385 TL

1901 – 25000 arası ise 646 TL. dir.

 

Tecrübelerime dayanarak ve biraz da araştırarak bu yazıyı hazırladım. Bir yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Mesai saatleri içinde bin kere arayıp, sorduğum sorularla eşimi delirtmiş olabilirim. Son telefon konuşmasında sesinin tonunu çok beğenmedim. JAkşam evde buluştuğumuzda dır dır ederse karavana kaçacağım. J

Atladığım ve merak ettiğiniz sorularınız varsa sorun lütfen. Yardımcı olmak isterim. Sevgiyle kalın, yolda olun.

Not : Yazıyı yazalı 2 saati geçti, Şahin hala telefonlarımı açmıyor… J