Karavan – Otel Karşılaştırması

KARŞILAŞTIRMA

 

Tatil planınız var ve ne yapacağınıza karar veremediniz değil mi? Kamp mı yapsam? Otelde mi kalsam? Karavan mı kiralasam? Evde kalsam da hiçbir şey yapmasam mı? Yok yok son seçeneği at gitsin. Yol seni çağırıyor. Yola çık. Memleketinde görmediğin keşfetmediğin bir sürü yer var ve seni bekliyor… Bak aşağıda listeyi veriyorum. Sen kendine göre olanı seç J

 

Diyelim ki bayram zamanı ve siz bu zamanı tatil yaparak değerlendirmek istiyorsunuz.

 

OTEL :

 • Hangi otel ve hangi şehir karar vereceksin.
 • Web sitesinde gördüğün fotoğraflara tav olacaksın.
 • En az bir ay önceden rezervasyon yapacaksın.
 • Doluluk durumuna göre ki büyük ihtimalle istediğin otel olmayacak. Ama olsundu.
 • Açık Büfe “oh ne güzel”, havuz var “oh şahane”, her şey dahil “oh oh gömerim hepsini” diyeceksin. ( 1 haftada 2 kiloyu beline bağlama garantili)
 • 9 taksite bağlatıp tüm kış ödeyeceksin. Çat bir bakacaksın yine yaz gelmiş. Yaz başı ya, erken rezervasyon yapıp yine gireceksin o taksite…
 • Yanına temel ihtiyaçlarını alarak yola çıkacaksın. Çok ayrıntı düşünmene gerek yok. Örneğin havlu, nevresim, 1 hafta ne yiyeceğim listesi, otellerde doktor olduğundan basit hastalanmalar ve yaralanmalar için ilaç ve malzemeleri yanına alma gerek yok.
 • Hangi araçla gideceğini karar vereceksin. Kendi aracınla mı? Otobüsle mi? Uçakla mı? Doğruca otele gitmen gerekiyor. Zamanı ona göre ayarladın. İşten çıkıp koşa koşa aileni ve valizini alıp yola çıkacaksın. Yarın öğlen otele giriş yapman gerekiyor.
 • Özgürlüğün otelin kapısına kadar olacak. Çıktın mı dışarı para harcayacaksın. Benden söylemesi. Çıkma otelden… J
 • Oda komşuların iyi insanlar çıkarsa ( İyi insan tanımı otelde tatil yapanlar için sessiz, bebeği ağlamayan, kahkahalarını içinden atan olarak açıklıyorlar. ) değmeyin tatil keyfine, eğer iyi çıkmazlarsa, odanızı da değiştiremiyorsunuz. Çünkü bayram zamanı ve otel dolu. Sinirli uykulara devam edeceksiniz maalesef.
 • Oh havuza gireceksiniz, hazırlandınız yüksek sesle daha önce dinlemediğiniz şarkılarla dans ederek yüzeceksiniz. Yanında getirdiğin o kitabı hiç okuyamayacaksın. Boşuna yük etme kendine.
 • Havuzun güzelliği hiç kum yok, tertemiz ayaklarla şezlonga geçeceksin. Oh mis gibi…
 • Çocuğunda mutlu. Arkadaşlar edindi. Anlaştılarsa tamam senden iyisi yok. Ama eğer anlaşmadılarsa eyvah ki ne eyvah. Yarın yine havuz başında buluşma var. Lüks otelde olduğumuz için havamız yerinde. “ Hanım hanım çocuğuna mukayyet ol” diye seslenen yok, sende yapma. Çocuğunu kenara çekip kulağına “ Sen de vur ona” diye söyleyip her şey normalmiş gibi davranma. İtiraz etme dediğime. Aynen bu olayı gözümle gördüm, kulağımla duydum. Eğer bir hata görüyorsan ve düzeltilmesi gerekiyorsa, kendi çocuğunmuş gibi empati kur. Yardımcı ol. Çocuklara ortak oynayacakları basit oyunlar bul. Unutma ki her çocuk aynı değildir. “ Yılda bir hafta tatil yapıyorum. Bana ne elalemin çocuğundan” deme. Duyarlı ol. Unutma ki ebeveynliğin tatili yoktur. Artık ömrünün sonuna kadar ebeveynsin.
 • 1 haftalık tatilin sonunda öğlen 12:00’de otelden çıkman lazım. Arabanla gideceksen gece yolculuğu için uykunu almış ol, otobüsle ya da uçakla gideceksen kalkış saatine göre zaman geçirecek bir yerler bul kendine. Son ana kadar yaptıysan tatili sabah iş var, hayatın gerçeği bu stres yapma. Bir gün önceden gideceksen çamaşırlar ve çocuklar yıkanacak, akşama yemek hazırlanacak, mutfak alışverişin var. Unutma bunları. J
 • Son olarak otelde ki çocuk sahibi olmayan arkadaşlara sesleniyorum. Hem havuzun kenarında güneşlenip, hem de bana su sıçramasın edalarına girme, ağzını burnunu eğme ve çocuğuma “Atlama!” diye uyarı da bulunma. Çocuklar havuza atlar. Havuzun raconu budur. Racon kestirmeyin bana! J)

 

KARAVAN :

 

 • Nereye gideceğine yola çıktıktan sonra karar verirsin. Çokta sıkıntı değil. Kamp yeri istiyorsan, kamp olan şehirlerin olduğu bir liste yap. Yok istemiyorsan, bırak yol seni götürsün.
 • Gittiğin yeri daha önceden görmene gerek yok. Rezervasyona gerek yok. Keşif için hazır ol. Çok heyecanlı oluyor. Kasabanın ismini internete yaz. Yorumları oku mutlaka.
 • Yer bulamama sorunun yok. Evin yanında senin, bayram kalabalığıyla derdin yok. Huzur bulamadın mı, çek karavanı öteki koya ya da öteki ormana…
 • Yemekler senden. Karavanda maksimum iki çeşit yemek yaparsınız. Herkes ihtiyacı kadar yer. Canım çekti şu kaymaklı baklavanın üzerine sufle yiyeyim, üstüne de dondurma ile cila yaparım gibi bir durum yok. Kilo almama garantisi veriyorum.
 • Karavan tatilinin taksiti yok. Hatırlatayım. Yakıt paran cebinde olsun. Market alışverişini de normal şekilde yaparsan dışarıda yemeyeyim dersen ekonomik oluyor. Evde ki mutfak masrafından fazla olmuyor. Kamp yerleri için ortalama bir rakam vermek zor. Yine de şansımı zorlayayım. Günlük ortalama 50 TL gibi masrafın olabilir. Bunlara duş, wc, elektrik dahil. 10 TL aşağısı ya da yukarısı olabilir.
 • Yanına temel ihtiyaçlarını alarak yola çıkacaksın ama ekstralar var. Çok ayrıntı düşünmen gerekiyor. İhtimallerin listesi yapman gerekiyor. Böcek sokarsadan başlayıp, havanın bozulma ihtimaline kadar düşünmen gerekiyor. Karavan sana aitse bazı malzemeleri içinde sabit tutmakta fayda var. Tuvalet kağıdı, şampuan, bardak, tabak çanak gibi… İlk yardım malzemelerini de unutma. Tabii ki acil durumda şehir merkezinde bir sağlık kuruluşu bulabilirsin ama evde doktor anne-baba olarak yaptığın müdahalelerin aynısını karavanda yapabilecek güce sahip ol.
 • Evinle yatağınla gezdiğin ve bir yere yetişme durumun olmadığı için geniş geniş hazırlan. Gece yolculuğu sevmiyorsan, hava kararınca çek bir yere karavanı, al uykunu. Gün doğumunda tekrar yola çık.
 • Sonuna kadar özgürsün. Gezdiğin yerlerde yerel pazarlara mutlaka uğra, pazarda tezgahı olan köylülerle sohbet et. En organik sebzeni meyveni al. Kahverengi tabelaları görünce, o tarafa sap. Memleketin her yeri tarih kokuyor, bunu doya doya gör, hisset.
 • Çok gürültülü ortam istemiyorsan sakin bir yerde konaklama şansın her zaman var, unutma. J
 • Benim karavanda en sevdiğim, çam kokuları içinde uyanmak. Bunu ömründe bir kerede olsa mutlaka yaşa.
 • Denize girmek istiyorsan, çıkar bagajdan sandalyeni, al eline havlunu kitabını, çağır çocukları diyeceğim ama onlar zaten sabah uyanır uyanmaz yüzlerini denizde yıkadılar bile. Yüz gel otur, uzun zamandır okumak istediğin kitabını deniz kokusu burnundayken oku. O sırada çocuklar kumdan kale yapsınlar. Kumu kazdıkça alttan çıkan suyu görecekler. Akıllarına havuz yapmak gelecek. Hiçbir çocuk buna hayır diyemez. Komşu çocuklarda gelecek ve “daha büyüğün yapalım mı?” diye fikir verip ortak noktada buluşacaklar. Bu havuza atlayana kimse bağırmıyor. Uyandırayım sizi. J
 • Çocuklara bir iki kural koyuyorsunuz. Hepsine birden seslenebiliyorsunuz. Hiçbir anne bundan gocunmuyor. “ Birbirinize kum atmak ve denizde boğuşmak yok. ” Herkes kendi halinden memnun oluyor böylece. Burada da “ Hanım hanııım çocuğuna bir bakıver” diye söylenmeyin. J
 • Dönüş zamanını kendin ayarla. Bizim yaptığımız gibi de yapabilirsin. İki saat yolculuklar yaparak her gün başka bir yerde kalabilirsin. Biz ne yapıyoruz. En son gitmemiz gereken yere (ki en uzak nokta oluyor burası) en başta gidiyoruz. Tatilin tamamı aslında bir dönüş oluyor. Geze geze evimize döndük. Yol yorgunu hiç olmadık.

 

Dip Not: Ben bu yazıya yazlık sahibi olanları da ekleyecektim. Fakat yazı çok uzun olduğu için yazmadım. Yazlığı olanlar arefe günü ev temizliğine gidecekler. Çok kızdırmayayım onları. J Şimdiden iyi tatiller, Sevgiyle J