Mısır’a Dalış İçin Gidilir

Mısır…

Söylenecek çok şey var, sizleri sıkmadan kısaca anlatmak isterim. Gezilerimizi dalışsız yapmıyoruz biliyorsunuz. 7 günlük serüvenimizin ilk altı günü Kızıldeniz üstündeydi. Mısır deniz canlılığı açısından kutsanmış. Mercanları, canlıları güzellikleri renkleri sizi tamamen büyülüyor. Mısır’da dalış sektörü çok gelişmiş. Çok ciddiler, Türkiye’nin aksine su altında kumlara bile dokunmanıza müsade etmiyorlar. Kibar ve net bir şekilde uyarılıyorsunuz. Çok haklı olarak tabi. Çünkü bir kaç santimlik mercanın oluşumu 300 seneyi buluyor. Gittiğimiz grubumuz o kadar güzeldi ki, 3 gün geçmesine rağmen hala aklıma geldikçe anılarımıza gülebiliyorum. Son günümüzü Luxor Krallar Vadisi, Kral Mezarları, Nil Nehri’ni gezdik. Tarihi muazzam… MÖ 2000 yıllarından bugüne kalan renkler, ince işçilikler göz kamaştırıcıydı. Tabii ki burada ki kazılardan çıkan her değerli eserlerin çoğu British Museum’a bir miktarı da Kahire Müzesi’ne götürülmüş. Nedense hiç garipsemedim. Bu yerleri gezerken bir de müze olsaydı diyip duruyorsunuz. Çöl sıcağında geziyorsunuz (Mecazi değil) ve bir küçük şişe suyu 3 dolardan satan, pazarlık yapmazsan tüm servetini suya verebileceğin bir yerdeyiz. Mısır’a giderseniz 10 diyorlarsa 1 dir o. Euro Dolar aynı. 1 euroya tüm yasakları kaldırıyorlar resmen. Bir süre sonra sinirlenmeye başlıyorsunuz. Etrafınızda “Bahşiş, One Dolar, Yavaş yavaş Hasan Şaş” ları duymaktan sıkılıyorsunuz.

Şehirlerin fakirliği gözünüze çarpıyor. Gidecekleri uyarayım Mısır çok hijyen bir yer değil. Islak mendilinizle gidin mutlaka 🙂 çünkü orada yok. Ben dönerken gözüm mikrop kapmış ve şişmişti ki beni bilen bilir o kadar titiz biri değilimdir.

Gelelim yemeğe içmeye 🙂 Bir balık lokantasına gittik, balık çorbası fikri hiç bir zaman hoşuma gitmemiştir. Balık mundar oluyor gibi gelir. Hayatımda içtiğim en lezzetli çorbaydı. Yengeçli istiridyeli… Tüm balık çeşitleri harikaydı. Adamlar bu işi biliyor. Lokantalarda alkol satılmıyor ama giderken milli içkinizi götürebiliyor ve içebiliyorsunuz. Ben ön yargılı gitmiştim ama çok rahatlıkla şortla gezebiliyorsunuz.

Şu an Mısır’da askeri yönetim hakim olduğu için şehirde her 2 kilometrede bir köy korucusu gibi silahlı adamlar yol kenarlarında bekliyor. Bu sizi biraz geriyor ama bir süre sonra alışıyorsunuz.

Mısır’a bir daha gidersem Kızıldeniz Güney turu için giderim. Ama piramitleri evde youtubedan izlerim. O sıcakta Hasan Şaşla bir daha gezemeyeceğim.  Sevgiyle Kalın 🙂